Aj v jeseni môže byť záhrada rozkvitnutá
Nielen farebná paleta jeseňou sfarbeného lístia môže skrášliť záhradu. Niektoré jesenné kvety sú navyše odolné voči slabým mrazom a ich zoznam nie je krátky. Teraz je taktiež ideálny čas na výsadbu či rozsadenie trvaliek. Rastliny, ktoré vám predstavíme, sú na starostlivosť nenáročné.
Asi najviac zime odolná rastlina a taktiež najznámejšia je astra (Aster). Astry potrebujú dostatok priestoru, bujne sa totiž rozrastajú podzemnými výbežkami. Rozmanitý a veľmi početný rod zahŕňa ako botanické druhy, tak aj množstvo šľachtených krížencov s odtieňmi modrých, ružových, bielych, červených a fialových kvetov. Alpské astry dorastajú len do 20 cm, kvitnú v júni a sú ideálne do skaliek a nádob na slnečnom výhrevnom stanovisku. Hybridy ´Aster dumosus´ rastú do výšky 25 až 35 cm a kvitnú v septembri a októbri. Robustné odrody patria do skupiny hybridov ´Aster novi-belgii´ a ´A. novae-angliae´. Rastú do výšky 60 až 150 cm a existuje veľa farebných kultivarov. U astier sa na začiatku leta odporúča výhonky skrátiť približne o jednu tretinu. Vďaka tomuto zásahu rastliny spevnejú a bohato sa rozvetvia.
Odrody
Aster dumosus 'Anneke' – výška 25 až 30 cm, kvet ružový, kvitne v septembri až októbri.
Aster dumosus 'Jenny' – sýto purpurovo-vínové kvety kontrastujú so žltým stredom, ideálne sú pre nich slnečné miesta a priepustné pôdy s dostatkom živín, bohatšie kvitnutie podporí hnojenie tekutým hnojivom a zalievanie hlavne počas suchšieho obdobia, pri zalievaní ale dbajte na to, aby ste vodu neliali na listy, ale len ku koreňom.
Aster dumosus 'Lady in Blue' - široko rastúca, nízka astra, kvety sýto levanduľovo modré, drobnejšie, rastlina s tvrdou vzpriamenou byľou, v hornej polovici chocholíkato vetvenou, drobno, ale husto olistenou, listy tmavozelené.
Aster novae-angliae 'Abendsonne' – veľkokvetý kultivar robustného vzrastu, dorastá do výšky až 150 cm, kvitne od septembra do októbra bledoružovými veľkými kvetmi so žltým stredom, s úzkymi, ale hustými korunnými lupienkami, mrazuvzdornosť až do -40 °C.
Aster dumosus 'Rosenwichtel' – astra kríčkovitá, kvitne od septembra do októbra množstvom sýto ružových kvetov so žltým stredom.
Aster sedifolius 'Nanus' – rastie do výšky 40 cm, kvitne bledofialovo v tvare hviezdičky, kvitne v júni až júli, odroda so zvláštnym tvarom kvetov, slnečné stanovisko s hlinito-piesčitou pôdou, toleruje i suchšiu pôdu, mrazuvzdornosť do -35 °C.
Aster tongolensis – astra fialovo-modrá – výška okolo 60 cm, v máji a júni sa objavujú kvety pastelovo fialovej až levanduľovej farby so zlatožltým stredom (sú podobné margarétam), listy sú pozdĺžne oválne a zostávajú pri zemi, po odkvitnutí stonky zostrihneme a listy vytvoria pekný, hustý vankúš, miluje slnečné miesta s dostatkom vlhkosti a takmer akúkoľvek pôdu, pre bohaté kvitnutie sa odporúča každé 3 roky trs omladiť rozdelením alebo staršie rastliny výdatne hnojiť na kvet, je mrazuvzdorná.
Aster novi-belgii 'Porzellan' - astra novobelgická 'Porzellan' - hustá, vzpriamená trvalka s vetviacimi sa stonkami, ktoré nie sú lesklé, kopijovité, tmavozelené listy, bohaté úbory dvojitých kvetov v bielej farbe kvitnú od septembra do októbra, rastie do výšky až 90 cm, vyžaduje slnečné miesto, čerstvú a vlhkú pôdu s dostatkom živín, korene by mali byť udržované vlhké a chránené proti prehrievaniu, na konci leta pravidelne zalievame, aby sa podporila tvorba kvetov, pravidelne ich hnojte hnojivom pre trvalky, na začiatku leta zostrihnite nové výhonky o polovicu, podporíte tým kompaktný tvar a bohatšie kvitnutie, po niekoľkých rokoch je treba rastlinu omladiť, keď začne byť redšia alebo menej kvitne, je plne mrazuvzdorná.