Ako udržať kompost aktívny aj v chladných mesiacoch
Kompostovanie je skvelý spôsob, ako znížiť množstvo odpadu a zároveň zlepšiť kvalitu pôdy vo vašej záhrade. Často sa stáva, že v zime ľudia svoje kompostovacie snahy obmedzujú alebo dokonca prestávajú kompostovať kvôli poklesu teplôt. Pritom aj v zime môžete udržať váš kompost aktívny a efektívny a pripraviť tak kvalitné hnojivo na jarnú sezónu. Tu je niekoľko tipov, ako na to.
1. Zbierajte dostatok hnedej hmoty
Pripravte si dostatočnú zásobu suchých listov, slamy alebo pilín, ktoré sú bohaté na uhlík a pomôžu vyrovnať obsah dusíka z vašich kuchynských odpadov. Tento materiál je kľúčový pre vyvážený kompost aj počas zimných mesiacov.
2. Izolujte svoj kompost
Ak chcete udržať mikroorganizmy v komposte aktívne aj pri nízkych teplotách, je dôležité kompost izolovať. Môžete použiť staré koberce, balíky slamy alebo špeciálne izolačné obaly. Dôležité je, aby kompost nezmrzol, pretože to by zastavilo alebo výrazne spomalilo kompostovací proces.
3. Vyberte vhodné miesto
Pokiaľ je to možné, presuňte kompost na slnečné a chránené miesto, kde bude lepšie chránený pred vetrom a mrazom. To pomôže udržať teplotu kompostu vyššiu a proces rozkladu aktívny.
4. Pridajte kompostové aktivátory
Existujú rôzne kompostové aktivátory, ktoré môžete pridať k zimnému kompostu, aby sa urýchlil rozklad. Môže to byť napríklad starý kompost, ktorý už obsahuje živé mikroorganizmy, alebo komerčné prípravky, ktoré podporujú aktivitu mikróbov.
5. Pravidelne prevzdušňujte
Dôkladné miešanie a prevzdušňovanie kompostu je dôležité aj v zime, aby bol zaistený prísun kyslíka a tým sa podporil rozklad. Môže to byť náročnejšie, pokiaľ je kompost zmrznutý, ale snažte sa o to aspoň raz za mesiac.
6. Sledujte vlhkosť
Vlhkosť je pre kompostovanie kľúčová. Kompost by mal byť vlhký, ale nie mokrý. Prílišná vlhkosť môže viesť k hnilobe a nežiaducemu zápachu. V zime môže byť kompost suchý kvôli nízkej vlhkosti vzduchu, takže možno možno pridať trochu vody. Na druhú stranu, v oblastiach s vysokým zrážkovým úhrnom je potrebné kompost chrániť pred nadmerným dažďom, ktorý by ho mohol premokriť.
7. Pridajte kuchynské zvyšky s rozvahou
Vo vašom komposte by mala byť dobrá rovnováha medzi zelenou hmotou (bohatou na dusík) a hnedou hmotou (bohatou na uhlík). Aj v zime môžete pridávať kuchynské zvyšky, ale nezabudnite ich vždy zakryť vrstvou hnedej hmoty, aby sa zabránilo prípadnému zápachu a prilákaniu škodcov.
8. Buďte trpezliví
Kompostovanie v zime môže byť pomalšie ako v teplejších mesiacoch. Buďte trpezliví a pokračujte v správnych kompostovacích praktikách. Akonáhle sa teploty začnú zvyšovať, proces rozkladu sa zrýchli.