Aloe a jej liečivé vlastnosti
Aloe patrí medzi viacročné, vždyzelené rastliny, ktorej liečivé účinky sú známe už niekoľko tisíc rokov. Rastlina sa prirodzene vyskytuje v Afrike, pestovať ju však možno aj v našich klimatických podmienkach.
Existuje vyše 300 druhov tejto rastliny, avšak iba 4 druhy aloe majú blahodarné účinky. Z rastliny sa využívajú dlhé, hrubé a dužinaté listy. Tie obsahujú šťavu pripomínajúcu gél. Výhodou je, že obsahuje viac ako 200 aktívnych látok, ktoré priaznivo pôsobia na ľudský organizmus.
Pestovanie Aloe je veľmi jednoduché
Ide o izbovú rastlinu, ktorá má rada slnečné stanovište a suchšiu, ľahšiu pôdu. Rastline nevyhovuje dlhodobý chlad, preto pri pestovaní nesmie teplota klesnúť pod 4 °C. Navyše nesmie byť aloe ani preliata.
Pri správnych podmienkach aloe vytvára odnože. Ak dosiahne veľkosť 10 cm, je možné ich odlúpnuť a zasadiť. Získať tak nové rastlinky je veľmi ľahké.
Aloe má priaznivý vplyv na trávenie, pomáha rýchlo hojiť rany a odreniny, zlepšuje stav pokožky, posilňuje slabé nechty a používa sa ako prvá pomoc pri spáleninách od slniečka.
Dokáže zmierniť alergie a astmu, prispieva k zdravým zubom a ďasnám. V neposlednom rade pomáha pri cukrovke a bolestiach kĺbov. Aj napriek tomu, že má aloe mnoho pozitívnych účinkov, nemali by ste to s jej užívaním preháňať.
Pri užívaní aloe vnútorne, začnite iba s 15 g denne. Pri dlhodobejšom užívaní by ste nemali prekročiť hranicu 30 g za deň. Hrozí veľké riziko nežiaducich účinkov v podobe dehydratácie, črevných problémov, bolesti brucha a nepríjemných kŕčov.