Izbovky sú lepšie a krajšie ako drahé čističky vzduchu
Kvalita vzduchu v miestnostiach, kde trávime väčšinu svojho času, má na naše zdravie veľký vplyv. V interiéroch sa kumulujú látky, ktoré nám škodia. Obvykle sú to prchavé organické molekuly, obsahujúce uhlík, ktorý rastliny potrebujú k výžive. Získavajú ho z čohokoľvek, látky obsiahnuté vo vzduchu teda jednoducho nasajú a spracujú, vrátane tých, ktoré uhlík neobsahujú. Vylepšiť kvalitu vzduchu vnútorného prostredia dokážu obyčajné izbové rastliny. Rastliny sú tak skvelými pomocníkmi pri vytváraní zdravého bývania.
Rastliny boli testované v mnohých štúdiách a ako filtre vzduchu obstáli výborne – zo vzduchu odstránili až 95% škodlivín. Rastliny, ako napríklad filodendrony, fikusy (figovníky), potosovce (Scindapsus), zelence, brečtany, prýštce alebo vianočné ruže, papradiny nefrolepky či sansevierie ľudovo nazývané svokrine jazyky (známe aj pod starým českým názvom tenury) dokážu vo vzduchu odfiltrovať a zneškodniť formaldehyd. Sansevierie, antúrie, nefrolepky, zakrpatené ďatľovníky (veľké sa väčšinou do miestností nevojdú), brečtany, dráceny, šeflery preukázateľne čistia vzduch od xylénu, trichloretylénu i amoniaku. Benzén, formaldehyd, acetón i trichlóretylén odbúravajú sansevierie, palmy Chamaedorea, lopatkovce (Spathiphyllum) či gerbery. Krásne a celkom nenáročné izbovky – zelence, ktorým na rozdiel od iných rastlín nevadí umiestnenie v kuchyni, kde sa často striedajú teploty, likvidujú tabakový dym a splodiny plynových varičov. Nádherne kvitnúce kamélie či izbové ruže pohlcujú stopy ťažkých kovov, napríklad ortuti a olova.
Pestovanie rozmanitých druhov izboviek vo väčšom množstve je preto rozhodne prínosné. Ďalším plusom pri pestovaní izboviek je, že všetky rastliny vydychujú čisté vodné pary. Do suchého vzduchu rastliny odparujú viac vlhkosti ako do vlhkého, takže sú nám viac než prospešné. Mimo vody do ovzdušia odparujú i silice, ktoré vzduch osviežujú, dezinfikujú a pôsobia pozitívne ako na dýchací systém, tak i na psychiku. Vonné silice uvoľňujú všetky aromatické byliny pestované nie len v záhradách, ale i doma na okenných parapetoch. Sú to napríklad rozmarín, tymian, yzop, saturejka, majorán, bazalka alebo vonné pelargónie. Naviac ich môžeme využiť v kuchyni ako zelené korenie alebo na prípravu liečivého čaju. Trápia vás alergie, astma alebo časté prechladnutia? Pestujte eukalyptus (pre výraznejší liečivý účinok pestujeme v miestnosti aspoň dva vyrastenejšie kry).