Kam s odpadom zo záhrady?
A s čím? S odpadom zo záhrady, a že ho teraz na jeseň máme až, až... Samozrejme na kompost, pretože každý správny záhradkár tak uzavrie kolobeh živín a výsledné kvalitné hnojivo znovu využije pri pestovaní rastlín.
Zjednodušene je kompostovanie urýchlený proces prirodzeného rozkladu organických látok. S ohľadom na podmienky a starostlivosť o kompost, trvá šesť až dvanásť mesiacov, niekedy aj dlhšie, než sa organické odpady vo vlhku a teple (nápomocné sú aj dážďovky a mikroorganizmy) rozložia na tmavú drolivú hmotu – cenný zdroj živín.
Čo robiť, aby kompost pracoval čo najlepšie?
Miešame rôzne druhy kompostovaného materiálu (rýchlo sa rozkladajúceho zeleného odpadu s tuhším vláknitým materiálom zhruba v pomere 1:1). Dôležitý je však celkový pomer uhlíka k dusíku (C:N), ktorý by mal byť asi 20–30:1.
Zmes udržiavame primerane vlhkú, dostatočne prevzdušnenú. Ak je materiál v komposte príliš suchý, upadajú mikroorganizmy do pokojového stavu, premena sa zastavuje. Kompost chránime pred slnkom. Príliš suchý kompost môžeme zvlhčiť vodou, močovkou alebo bylinným zákvasom.
Ak máme väčšie množstvo jedného typu materiálu, naskladáme ho na stranu, prikryjeme mulčovacou textíliou na tak dlho, pokiaľ nebudeme mať dostatok iných látok na zmiešanie.
Zmes organického odpadu pridávame až v 15 cm vrstvách alebo ho rovno zakryjeme do hromady. Na kompost sa premení rýchlejšie nadrobno rozsekaný materiál.
Uležaný a nevyzretý kompostovaný materiál raz či dvakrát prehodíme, aby sme rozklad urýchlili, pričom vonkajšiu časť primiešame do stredu. Najlepšie je obsah prehodiť vidlami do inej nádoby či vedľajšieho priestoru.
Do kompostu pridávame do 10 % zeminy
Menší prímes zeminy urýchli pochody premeny, väčšie množstvo zeminy však rozkladacie procesy spomaľuje. Burinu by sme mali kompostovať oddelene, v čiernych plastových vreciach a primiešať k nemu nadrobno posekanú trávu z kosačky, aby sa tvoril dostatok tepla.
Vrece zaviažeme a necháme ležať najmenej šesť mesiacov, v chladnom období aj dlhšie. Až potom jeho obsah pridáme do kompostu. Korene a semená buriny by mohli v komposte prežiť, zničí sa len pri dostatočnom zvýšení teploty.
Do kompostu pridávame aj rozdrvené vetvy, nadrvený materiál prevzdušní kompost a prispeje k rýchlejšiemu rozkladu.
Prikrytie priedušným poklopom pomôže zadržať teplo, ktoré urýchľuje rozklad. Pokiaľ nemáme poklop, kompost prikryjeme starou dekou, kusom koberca alebo vrstvou slamy.
Náš TIP
Rozkladné procesy v komposte môžeme urýchliť bakteriálnym štartérom. Možno ho už hotový zakúpiť. Rovnako dobre ale poslúži napríklad zákvas z pŕhľavy, kostihoja alebo tiež hydinový trus.