×
Vyhľadávanie v blogoch

Krókusy svojimi kvetmi rozžiaria záhradu

Krókusy patria k najkrajším a najobľúbenejším rastlinám, sú jednými z prvých kvetov jari, často kvitnú ešte v snehu. Botanický rok Crocus radíme do čeľade kosatcovitých, zahŕňa osemdesiat pôvodných, botanických druhov a niekoľko desiatok kultivarov, sú to trvalky a patria medzi cibuľoviny.

Divoké šafrany nájdeme na území takmer celej Európy (najviac v Stredomorí, na Balkáne a v Alpách) a v Malej a Strednej Ázii. 

Krókusy sú pre väčšinu typicky jarnou rastlinou, kvitnúcou od februára do apríla, avšak niektoré druhy kvitnú aj v jeseni (september–november). Cibuľky krókusov sú guľaté až sploštené, listy úzke, trávovité, dlhé okolo 5–15 cm, väčšinou s podlhovastými bielymi prúžkami.

U niektorých kultivarov rašia listy zároveň s kvetmi, u iných sa tvoria až po odkvitnutí. Kvety sú kalichovité, pestro sfarbené, z cibuliek vyrastajú na krátkej stonke. Po odkvitnutí cibuľka odumrie a rastlina miesto nej vytvorí niekoľko malých dcérskych cibuliek.

Na zimu sa väčšina druhov zaťahuje. Na záhrade nájdu široké uplatnenie v rôznych kompozíciách – sú vhodné ako do menších sadieb na skalkách, tak pre väčšie plochy voľného trávnika, alebo ako výrazné kontrastné kvetiny k sadbám pred skupinami okrasných kríkov, vysadiť ich môžeme aj do nádob alebo do kvetináčov. V kvetináči zakúpime tiež rýchlené krókusy, ktoré vykvitajú už behom januára, alebo si ich môžeme sami narýchliť. 

Krókusy sadíme na slnečné a chránené stanovisko (znesú síce polotieň, ale v ňom horšie vykvitajú) so stále vlhkou, avšak veľmi dobre priepustnou a vzdušnou pôdou.

Skalkové druhy či krókusy pestované v nádobách by nemali byť trvalo zatienené, musíme ich sadiť na miesta alebo do kvetináčov s dobrou drenážou, najlepšie do zmesi piesku a záhradnej zeminy v pomere 2:1, obložené drobným štrkom.

Nádoby musia mať odtokový otvor. Ak budete vysádzať krókusy do trávnika, dbajte na to, aby nebol premokrený a zarastený machom (v dobe ich kvitnutia trávnik samozrejme nekosíme). Cibuľky krókusov kvitnúce v jari vysádzame v jeseni do hĺbky okolo 6–10 cm, rastliny kvitnúce na jeseň vysádzame v jari. 

Vedeli ste že?

Ako korenie sa využívajú len sušené blizny druhu šafran siaty (Crocus sativus), kvitnúceho na jeseň. Je často pestovaný aj na našich záhradkách, kvitne fialovými kvetmi v októbri, existuje ale aj biela forma.

Korenie je veľmi vzácne a drahé, využívané už od staroveku, a to najmä preto, že zber blizien je veľmi prácny a ich hmotnosť je po usušení veľmi nízka (na kilogram šafranu je potrebné nazbierať a usušiť asi sto tisíc blizien). 

Používa sa k ochucovaniu polievok, omáčok i ďalších jedál, ktorým dodáva typickú, sýto žltú až oranžovožltú farbu. Najskôr sa šafran využíval aj v liečiteľstve (sedatíva a protikŕčové prípravky), dnes už je jeho medicínske využitie málo významné.

Related articles

Overené našimi zákazníkmi

Pozrite si vybrané hodnotenia našich zákazníkov.

Celkový názor:
Všetko v poriadku.
Pečať overené zákazníkmi

Beáta O. 23.10.2024

5.005.005.005.005.00
Celkový názor:
cibuľky, ktoré som si objednala, boli veľmi pekne, a vyzerali v poriadku
Pečať overené zákazníkmi

Edita M. 16.10.2024

5.005.005.005.005.00
Výhody:
Rychlo a kvalitne.velka spokojnost
Pečať overené zákazníkmi

Robert B. 04.10.2024

5.005.005.005.005.00

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa