Opuncia, kvitnúci kaktus, ktorý plodí lahodné plody
Pôvodne sa táto rastlina vyskytovala v Strednej Amerike, po objavení Ameriky sa rozšírila do Stredozemia a potom do ostatných častí sveta. S pestovaním za účelom získania lahodných plodov sa začalo v Mexiku. Opunciu radíme medzi kvitnúce kaktusy, ktoré môžu dorásť až do štvormetrovej výšky. Plod nájdeme na konci plochých listov, jeho tvar je oválny a dlhý okolo 10 centimetrov. Farba plodu je od zelenej až po žltú, celá šupka je posiata ostrými tŕňmi, ktoré sa môžu nepríjemne zabodnúť do ruky. Dužina je veľmi sladká, šťavnatá a bohatá na vitamíny.
Pestovanie opuncie rozhodne nie je nič zložité. Pôda, v ktorej budete opunciu pestovať, by mala byť viac štrkovitá. Rovnako ako ostatné kaktusy, je aj opuncia zvyknutá na dlhé obdobie sucha, so zálievkou si hlavu teda príliš lámať nemusíte. Nutnosťou je ale dostatok svetla a tepla, v letných mesiacoch jej tak úplne bez problémov môžete dať na priame slnko. Zálievku zvýšime iba vo chvíli, keď opuncia začína kvitnúť, ale len mierne. V obchodoch sa dá stretnúť aj iba s okrasnými opunciami, ktoré môžu vonku bez problémov prezimovať. Ich plody sú ale o poznanie menšie a rozhodne sa nehodia na konzumáciu.
Plody opuncie sa najčastejšie konzumujú surové. Konzumovať sa dá podobne ako kivi, rozkrojiť a vyjesť pomocou lyžičky, alebo môžete šupku olúpať a plody nakrájať na kúsky. Semienka sa tiež konzumujú, nemusíte ich z dužiny odstraňovať. V prípade, že by ste dužiny skonzumovali veľké množstvo, mohlo by u niektorých ľudí dôjsť k tráviacim problémom.
Opuncia obsahuje množstvo prospešných látok, napríklad vápnik, draslík, fosfor, sodík a v neposlednom rade aj vitamín C. Je ideálny na zlepšenie zažívania, či ako prevencia proti chrípke. Odporúča sa aj pre osoby držiace redukčnú diétu. Svoje miesto má aj v kozmetickom priemysle, pridáva sa napríklad do krémov, šampónov, alebo mydiel.