Pestovanie kaktusov zo semien
Pestovanie kaktusov zo semien je lacným spôsobom ako si rozšíriť zbierku týchto obľúbených rastlín. Kaktusy sú väčšinou pestovateľsky nenáročné, pritom však v bytoch pôsobia veľmi exotickým dojmom. Rôznorodé tvary a rastové charakteristiky kaktusov a ostatných sukulentných rastlín môžeme využiť pre vytvorenie mnoho pôsobivých výsadieb. Ich tvary siahajú do súmerných ružíc rodu Echeveria až po podsaditý guľovitý Echinokaktus, rebrovité stĺpy Ferokaktusu a veľké rozvetvené svietniky niektorých púštnych kaktusov. Sú medzi nimi druhy, ktoré kvitnú krátko a nie sú veľké žiarivo zafarbené kvety ale aj druhy vytvárajúce bohaté nádherné kvety a kvitnú dlhú dobu.
Jedným z tvarovo veľmi zaujímavých druhov je Echinokaktus Grusonov alebo zlatá guľa. Tento kaktus zlatú guľu naozaj pripomína, nakoľko má guľovitý tvar rozdelený pozdĺžnymi rebrami a v dobre kvitnutia rozkvitá veľkým počtom žltých kvetov. V Mexiku, odkiaľ tento druh pochádza, dorastá do výšky až 1,5 m. U nás doma do takých rozmerov síce nedorastá, ale zvlášť staršie exempláre svojou veľkosťou aj tak budia obdiv. Semená tohto kaktusu vysievame len na povrch výsevného substrátu pre kaktusy a sukulenty. Optimálna teplota, v ktorej by sme mali výsev ponechať, je asi 20 °C. Nádobu s výsevom zakryjeme sklom alebo napr. igelitovým vreckom a umiestnime na svetlé miesto mimo dosah priameho slnka.
Echinokaktus Grusonov bežne pestujeme pri izbovej teplote, ale na zimu by sme ho mali umiestniť do chladnejšej miestnosti s teplotou okolo 10 °C.
"Kaktusy a sukulentné rastliny obvykle vystačia s minimálnym množstvom vody a platí to aj pre Echinokaktus."
Presádzame ho raz za dva roky, pokiaľ je mladý, staršie rastliny presádzame v dlhších obdobiach. Echinokaktus presádzame najlepšie do hlinených kvetináčov naplnených substrátom pre kaktusy alebo si pripravíme vlastný substrát zmiešaním piesku a rašeliny a niekoľko rokov starej preosiatej kompostovej zeminy. Hnojíme výhradne hnojivom pre kaktusy – v období vegetačnej sezóny cca raz za mesiac.
Ďalším druhom kaktusu, ktorého pestovanie zo semien nie je náročné, je Ferokaktus. Tento kaktus má v mladosti guľovitý tvar, ktorý však prechádza neskôr do stĺpovitého tvaru. Rovnako ako Echinokaktus Grusonov pochádza z Mexika a juhu Spojených štátov a je tiež pokrytý tŕním. To môže byť farby od žltej až cez rôzne odtiene oranžovej či červenej. V miestach prirodzeného výskytu môže tento druh dorastať až do 4 metrovej výšky. Semená vysievame najlepšie v období konca marca a začiatku apríla do výsevného substrátu pre kaktusy a sukulenty. Substrátom naplníme plytké misky a semená do nich jemne zatlačíme. Výsev udržiavame pri teplote medzi 15–20 °C a vlhký – za tým účelom ho prikryjeme sklom. Vyrastené semenáčiky následne jednotlivo presadíme do hlinených kvetináčov.
Mladé rastliny opäť presádzame raz za rok alebo dva, staršie exempláre menej často. Aby sme sa nezranili o jeho ostré ostne, je vhodné sa na presádzanie Ferokaktusov vybaviť ochrannými rukavicami. Nakoľko je tento druh svetlomilný, za veľmi teplých dní v lete potrebuje pritieniť. Suchý vzduch mu nevadí a cez leto ho môžeme umiestniť na vonkajšie stanovisko. Zálievka v období vegetačnej sezóny by mala byť primeraná, v zime zalievame mierne až keď je substrát takmer úplne vyschnutý. Ferokaktus by sme ideálne mali prezimovať pri teplote 8–10 °C.