Pestovanie shiitake alebo húževnatca jedlého
Táto huba nie je v Európe príliš rozšírená, významným producentom sú krajiny juhovýchodnej Ázie a Japonsko, Kórea a Čína. Huba sa tam prirodzene vyskytuje a bola zbieraná už dávno pred tým.
Rovnako ako hliva patrí medzi drevné huby. Klobúk má svetlú až tmavohnedú farbu o priemere 5 – 12 cm, pokožku klobúku na povrchu pokrývajú šupiny.
Plodnice, rovnako ako mycelium obsahujú celú radu látok prospešných pre ľudský organizmus, ale aj protivírusovo pôsobiaci purínový alkaloid eritadenin. Protirakovinové účinky sú pripisované polysachyridu lentinanu, ktorý huba obsahuje.
Pre pestovanie je vhodné drevo listnatých stromov, predovšetkým dubu, hrabu a buku. Vhodný priemer kmeňu alebo silných vetiev je 10 – 15 cm. Kláty narežeme na dĺžku 90 – 120 cm. Dáme pozor, aby sme pri rezaní nekontaminovali rezné plochy inými hubami alebo nepoškodili kôru. V dobe očkovania substrátu myceliom a behom prerastania by sa vlhkosť dreva mala pohybovať v rozmedzí 30 – 35 %. Kôra klátov musí byť na povrchu suchá. Do klátov vyvŕtame otvory v radách vzdialených od seba 5 – 8 cm. Jednotlivé otvory v radách sú od seba vzdialené 15 – 25 cm. Piemer otvoru je vhodný okolo 10 mm pre kolíčky, otvory o priemeru okolo 12 mm vyvŕtame pre očkovanie sadbou v pilinách. Kláty naočkované sadbou uložíme k prerastaniu buď do vonkajších podmienok na teplé, vlhké a tienisté miesto, alebo do vnútorných priestorov, kde teplotu udržujeme aspoň v rozmedzí 20 – 22°C, optimálna je ale 24 – 28°C. Behom prerastania by si malo drevo udržovať vlhkosť minimálne 35 %. Vysychaniu zamedzíme zakrytím klátu fóliou. Kláty myceliom začnú prerastať väčšinou asi za 6 – 12 mesiacov. Kláty môžeme i rosiť, pre udržanie optimálnej vlhkosti.
Doba zberu je daná okamihom, keď sa klobúk rozvinie, na jeho spodnej strane sú vidieť lamely, ale klobúk pritom stále zostáva ľahko podvinutý. Plodnice je nutné odrezávať či strihať tesne pri kláte, zvyšky huby by sa po niekoľkých dňoch začali rozkladať a plesnivieť.
Po zbere je vhodné nechať klát zregenerovať. Po regenerácii, ktorá trvá cca 30 – 40 dní, huba získava rozkladom substrátu nové živiny pre tvorbu plodníc v ďalšom období, ktoré začneme namočením klátu do studenej vody. V závislosti na hustote dreva je schopnosť regenerácie cca 2 – 5 rokov.