Sadíme a pestujeme - Melón
Melóny sú obľúbenou letnou pochúťkou, ktorá môže zdobiť aj naše domáce záhrady a skleníky. Hoci mnohí melón považujú za ovocie, patrí medzi plodovú zeleninu, ktorá je náročná na teplo a dostatok vody.
Pôvod melónov je pripisovaný oblastiam subtropickej Afriky, odkiaľ sa rozšírili do celého sveta. Ide o pomerne nízkokalorickú potravinu, ktorá je významným zdrojom hydratácie vďaka vysokému obsahu vody a poskytuje aj mnoho vitamínov a minerálov, ako je vitamín C a draslík.
Melóny sa delia na vodné a cukrové, pričom oba typy vyžadujú podobnú starostlivosť. Na pestovanie melónov je kľúčové vybrať slnečné a chránené miesto, pripraviť pôdu bohatú na humus a zaistiť rastlinám dostatok vody počas celého vegetačného obdobia. Predĺženie vegetačnej doby je možné dosiahnuť pomocou vrúbľovaných sadeníc, ktoré sú vhodné najmä pre chladnejšie oblasti.
Predpestovanie melónov prebieha už v januári do kvetináčov alebo sadbovačov, pričom semená by mali byť zasiate do hĺbky približne 0,5 cm. Doba klíčenia je približne 2–3 týždne pri teplote minimálne 18 °C, ideálne sú teploty cez 20 °C.
Po vytvorení sadeničiek, ktoré by mali byť robustné a dobre prekorenené, ich presaďte na pripravený záhon alebo do skleníka. To býva spravidla v apríli či máji. Sadenice presádzajte do sponu 1 x 1 m.
Dôležitá je správna zálievka, ktorá by mala byť pravidelná a dostatočná, a to najmä v období kvetu a tvorby plodov. Melóny je tiež potrebné hnojiť, a to ako v priebehu prípravy pôdy, tak aj počas rastu.
Úroda melónov obvykle prichádza v neskorom lete, alebo až na jeseň, kedy je potrebné venovať pozornosť zrelosti plodov. Zrelosť melónov môžeme určiť podľa farby a stavu stopky, rovnako ako zvukom, ktorý vydáva melón pri poklepaní.