Sadíme a pestujeme - Poniklec
Poniklec (Pulsatilla) je zaujímavým jarným kvetom, ktorý zaujme svojimi chlpatými stonkami a rozmanitými farbami kvetov. Táto trvalka je vyhľadávaným skvostom slovenských záhrad a skalničiek. Patrí do čeľade iskerníkovitých (Ranunculaceae) a svojím vzhľadom aj nárokom na stanovište sa výrazne odlišuje od mnohých bežne pestovaných záhradných rastlín.
Poniklec, vo svojej domovine známy pre svoj divoký pôvab, sa prirodzene vyskytuje v suchých a kamenistých oblastiach západnej Európy. Aj napriek tomu sa však dokáže veľmi dobre adaptovať na naše klimatické podmienky.
Jeho pestovanie však nie je výsadou iba skúsených záhradkárov. Vďaka jeho nenáročnosti a odolnosti voči nepriaznivým podmienkam si našiel cestu aj do menej skúsených rúk milovníkov záhrady.
Jeho typické, veľké kvety zvonkovitého tvaru sa objavujú v jarných mesiacoch. Vyberať môžete z rôznych farebných kultivarov - od bielej, cez tmavočervenú až po fialovú farbu.
Pokiaľ vás táto rastlina zaujala a radi by ste ju zaradili do svojej záhrady, je dôležité si uvedomiť, že poniklec nie je len krásny, ale aj užitočný. Jeho kvety priťahujú hmyz, ktorý je dôležitý pre opeľovanie a udržovanie biodiverzity.
Poniklec a jeho pestovanie
Semená sa vysievajú v zime alebo na jar a to ľahko pod povrch substrátu. Pred samotným výsevom sa odporúča vykonať studenú stratifikáciu po dobu 1 mesiaca.
Doba klíčenia je nepravidelná a môže trvať od 1 až do 6 mesiacov. Na urýchlenie doby klíčenia môžete výsev umiestniť na 2 až 4 týždne do chladničky.
Ideálne je pre rastlinu slnečné stanovište, kde bude dostatočne osvetlená, ale zároveň chránená pred horúcim letným slnkom. Pôda by mala byť dobre priepustná, ľahká až piesočnatá, s neutrálnou až mierne zásaditou reakciou.
Vhodné je zaistiť dobrú drenáž, pretože poniklec neznáša premokrenie, ktoré môže viesť k jeho uhnívaniu. Na druhú stranu je dôležité udržiavať pôdu mierne vlhkú, najmä v období vegetácie.
Poniklec ocení prísun živín v podobe kompostu alebo špeciálneho hnojiva pre skalničky, ale nesmieme to preháňať, pretože bohatá pôda môže viesť k prerastaniu a strate dekoratívneho vzhľadu.
U nás je poniklec považovaný za mrazuvzdornú rastlinu, ktorá znesie aj chladnejšie zimy. Napriek tomu je vhodné v mrazivých obdobiach bez snehovej pokrývky poskytnúť rastlinám ochranu vo forme mulča alebo čečiny, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému.