Staráte sa správne o hortenzie?
Dostali ste hortenziu a neviete, čo si s ňou počať, akých chýb sa vyvarovať, aby sa im darilo? Hortenzie, ako pestované v záhone, tak aj nádobové majú podobné nároky. Ak nekvitnú, býva príčinou pestovateľská chyba. Prečítajte si tipy, ktoré by mohli vašej rastline pomôcť, aby oplývala bohatým kvetenstvom.
Do hlbokého tieňa radšej nie
Rovnako ako ostatné rastliny, potrebuje na život svetlo a hlboký tieň nie je pre ňu to pravé. V nádobách pestované a chúlostivejšie druhy uvítajú miesto s rozptýleným svetlom. Hortenzie pestované v nádobách môžete tiež nechať postupne zvykať na slnko. Hortenzie s výrazne farebnými kvetmi (napríklad červenými, sýto ružovými či pestrými) by v tieni boli bledé a nevýrazných odtieňov.
V zime radšej prikryť
Zatienenie rastlín čečinou alebo textíliou je v zime vhodnou ochranou. V našich podmienkach je nebezpečná najmä oslnená poloha v zime, kedy sa po nočných mrazoch do rastlín oprie slnko. Pred zimou pokryte plochu nad koreňovým balom rašelinou.
Pôda a ďalšie pravidlá pestovania
Hortenzie milujú mierne kyslé pôdy s pH 5–6,5. Novo šľachtené hybridy už však nie sú tak vyhranené ku kyslosti pôdy a prispôsobia sa aj bežnej záhradnej zemine, ak im ale pridáte rašelinu, budú spokojnejšie. Ide o pomerne mohutné kríky, ktoré spotrebujú dosť živín, ktoré by z ťažkej pôdy zle prijímali, pôda by teda mala byť skôr ľahšia.
Zalievanie - najhoršia je nepravidelnosť
V ľahkej, priepustnej pôde potrebuje rastlina pravidelný prísun vody (zem rýchlejšie vysychá). Najhorším variantom je nechať rastlinu takmer na suchu a potom ju utopiť v bahne. V období leta, najmä keď teploty atakujú tridsiatky, majú rastliny skutočne veľkú spotrebu vody. Čím väčší ker, tým výdatnejšia zálievka, nezabúdajte na to.
Keď kvitnú, dajte im pauzu s prihnojovaní
Najlepšou a najprijateľnejšou formou sú kvapalné hnojivá aplikované formou zálievky. Po narasení rastliny môžete prihnojovať rastliny do doby, než nasadia na kvet. V čase kvitnutia neprihnojujte, ďalšia etapa prihnojovania nastane až v lete a posledná v septembri – to aby mohli letorasty vyzrieť pred zimou a rastliny boli odolnejšie proti mrazom. Koncom zimy pridajte k rastline kompost alebo začnite s prihnojovaním podľa počasia počas marca a apríla.