Záhradkárov kalendár: júl
Záhradnícky kalendár je pre každého záhradníka nepostrádateľným sprievodcom. Umožňuje nám pochopiť, aké práce treba v danom mesiaci vykonať, aby záhrada prosperovala a bola pripravená na ďalšie obdobie. Poďme sa pozrieť na mesiac júl.
V júli je na záhrade veľa práce
Orezávanie a prerezávanie, zavlažovanie, hnojenie a prevencia škodcov a chorôb sú len niektoré z úloh, ktoré záhradkára čakajú. Každá z týchto úloh je dôležitá pre zdravie a krásu záhrady.
Prvým krokom je orezávanie a prerezávanie rastlín, ktoré zaistia ich zdravie rast. Rastliny ako ruže, ovocné stromy alebo kríky potrebujú pravidelné orezávanie.
Dôležité je orezávať správne a včas, aby ste nenarušili rast rastlín. Prerežte výhonky, ktoré kvitli, na dve tretiny ich dĺžky. Tým podporíte rast nových výhonkov a ďalšie kvitnutie.
Zavlažovanie je základnou a nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o záhradu v lete. Rastliny potrebujú dostatok vody, aby prežili horúce letné dni. Optimálna doba zavlažovania je buď ráno, alebo večer, keď slnko nie je také intenzívne a voda sa lepšie vstrebe. Navyše tým zamedzíte spáleniu rastlín. Zavlažovať by ste mali 2-3x týždenne, v závislosti od počasia.
Hnojenie je ďalšou dôležitou úlohou
Veľa rastlín potrebuje v tomto období dodatočné živiny, aby ste podporili ich rast a kvitnutie. Patria sem napríklad pelargónie, petúnie a ďalšie letničky. Tie bude potrebné hnojiť každý týždeň. Najlepšie je použiť hnojivo s vysokým obsahom draslíka, ktoré podporí kvitnutie a zdravie rastlín.
Škodcovia a choroby môžu byť v lete veľkým problémom. Najčastejšie sa môžu objaviť vošky alebo slimáci. Rastliny môžu byť tiež postihnuté chorobami ako je múčnatka alebo pleseň. Prevencia je najlepší liek. Pravidelne kontrolujte svoje rastliny a v prípade výskytu škodcov či chorôb ich ošetrite prípravkami určenými na tento účel.
Presádzať môžete rôzne druhy rastlín, vrátane izbových rastlín, trvaliek, letničiek a určitých druhov zeleniny a byliniek, ktoré sú už dostatočne zakorenené a pripravené na presadenie do väčších nádob alebo priamo do záhrady.
Ide o fikusy, palmy, monstery, petúnie, lobelky, aksamitníky, šalvia, tymián, levanduľa alebo rozmarín. Ak ste stále nevysadili sadenice paradajok, paprík a baklažánov, je najvyšší čas.
Nezabúdajte tiež žať niektoré odrody červenej repy, kaleráby, okrúhlice, brokolica, čakanky, ačokči, zeleru, cukety, fazuľa, hrachu, kelu, baklažánu, mrkvy, uhorky, paradajok, reďkovky, šalátu, paprík a kapusty. Ovocie vhodné na zber je egreše, čučoriedky, jablká, jahody, maliny, marhule a ríbezle.
Vsádzajte kapustu, šaláty, repu, mrkvu, reďkovky, reďkev, brokolicu, cibuľu, hrach a fazuľu, alebo napríklad lebedu. Z byliniek si v tomto mesiaci môžete vysiať bazalku, bedrovník, ďatelina, trebuľku, kôpor, mochňu, staviareň, sporýš, stéviu, šťavel, vavrín alebo zemežlč.
Stále si môžete vypestovať niektoré druhy okrasných rastlín. Ide napríklad o divozel, chejr, hrachor, ďatelina, kapucínku, sirôtky, nezábudku, pryšec, pupalku, sedmokrásku, šruchu a fialku.