Zaštepovanie paradajok
Odstraňovanie vedľajších výhonov čiže zaštepovanie paradajok je veľmi dôležitou aktivitou pre každého pestovateľa. Vďaka zaštepovaniu rastlina prenáša svoju všetku energiu do zvývajúcich plodov, ktoré budú väčšie, chutnejšie a hlavne stihnúť dozrieť. Navyše sa touto činnosťou predchádza vzniku plesní a chorôb.
Zaštepovanie sa vykonáva pri tyčkových paradajkách, pri kríčkových a divých je košatý vzhľad žiaduci. Rast vedľajších výhonov uberá rastline silu a zbytočne ju to zaťažuje, spravidla sa na nich ani netvoria kvety.
Ostatné paradajky teda nestíhajú často do prvých mrazov ani dozrieť a na rastlinách zostávajú trsy zelených plodov. So zaštepovaním začnite vtedy, keď rastliny dosahujú výšku cez 20 cm. Odstraňujú sa všetky postranné výhony, ktoré nevedú na hlavný výhon. Vedľajšie výhony pučia v užlabí listov (medzi listom a stonkou).
Ako odstraňovať výhonky?
S odstraňovaním si môžete pomôcť prstami alebo nechtami. Nikdy by ste nemali používať nôž či nožnice, hrozí väčšie riziko, že sa na rastlinu týmito nástrojmi prenesie choroba. Vrchol paradajok sa zaštipuje obvykle v priebehu augusta..
Pokiaľ nastanú prvé mrazy a vy stále budete mať rastliny obsypané zelenými paradajkami, máte dve možnosti. Ak nie sú rastliny ešte poškodené, prikryte ich netkanou textíliou.
V opačnom prípade očistite z rastlín všetky paradajky, najlepšie so stopkou. Vďaka tomu sa paradajky nebudú čoskoro kaziť. Nazbierané paradajky vložte v jednej vrstve do drevenej či papierovej škatule, priklopte ju a uložte na miesto, kde bude stála izbová teplota.
Dôležité je paradajky pravidelne kontrolovať, aby niektoré nezačali uhnívať a tým nakazili aj ostatné zdravé paradajky. Tip pre vás, pokiaľ do škatule pridáte jablko, pomôžete tým lepšie plodom dozrieť.
Pamätajte, že zdravé listy sa nikdy neodstraňujú, iba tie choré, zažltnuté alebo zasychajúce. Zdravé listy totiž rastlinu zásobujú energiou a vyživujú jednotlivé plody a chránia ich pred slnkom, dažďom a prípadným popraskaním.